DOJO ETIKETT - Az edzőteremben való viselkedés szabályai
A Wado-Ryu Karate egy tradicionális japán harcművészet. A Dojo-ban (edzőteremben) a viselkedési formákat és az egymás közötti kapcsolatokat a hagyományos japán karate tradíciók szabályozzák. Ahogy a japán kultúrában úgy a harcművészetekben is nagyon fontos a tisztelet és a fegyelem. A modern társadalmakban ezek a normák szokatlanok lehetnek, ezért meg kell tanulni és el kell fogadni őket.
A szabályok betartásának köszönhetően sokkal nagyobb mértékű fejlődés érhető el fizikai és szellemi tekintetben is. A fegyelemnek és a megfelelő odafigyelésnek köszönhetően pedig elkerülhetőek az esetleges sérülések és balesetek is.
A Dojo Etikett szabályai az összes karate stílusnál hasonlóak, betartatása helyenként lehet enyhébb vagy szigorúbb is.
Ha valaki egy idegen Dojoba megy, vagy nem a saját mestere edzésén vesz részt, akkor ezeket a szabályokat még szigorúbban be kell tartania!
Helytelen viselkedéssel a mesterünket, az edzőtársainkat és az egész Dojonkat (a szó jelenlegi használatban: klubunkat/egyesületünket) is szégyenbe hozhatjuk.
A Dojo Etikettet illetve a harcművészetek alapelveit minden karatékának ismernie kell és lehető legnagyobb mértékben be kell tartania azokat.
Dojo etikett szabályai
-
A Dojo rendes, tiszta és biztonságos állapotának fenntartásáért mindenki felelős, ezért mindig figyelj a rendre és a tisztaságra! Ha úgy találod, hogy a terem nem elég tiszta vagy nincs valami a helyén akkor társaiddal próbáld meg helyre állítani a rendet és a tisztaságot még az edzés megkezdése előtt!
-
Ha behozol valamit a terembe, akkor azt rendezetten szépen helyezd el úgy hogy senkit se zavarjon edzés közben!
-
A Dojoban mezítláb folyik az edzés, a szabály alól kivételt az edző tehet. A cipőt már a Dojo bejárata előtt le kell venni, és csak kézben lehet behozni, majd a fal mellett rendezetten kell elhelyezni.
-
Karate ruhádat és a védőfelszerelésedet mindig tartsd rendben és tisztán, ha elszakad meg kell varrni! Edzés után mindig szépen hajtogasd össze és úgy tedd el a táskádba!
-
A nők, lányok egyszínű fehér pólót hordhatnak a karategi (karate ruha) alatt.
-
Az edzéseken ne viselj órát, ékszereket és hajcsatot, mert ezek edzés közben kárt tehetnek benned vagy az edzőtársaidban!
-
Mindig ápoltan jelenj meg az edzéseken! A körmöket rövidre kell vágni, a hosszú hajat össze kell gumizni.
-
Az edzések idejére kapcsold ki vagy némítsd le a telefonodat és az óráddal együtt tedd el a táskádba!
-
A Dojoban ne fogyassz semmilyen ételt és italt, ne rágógumizz és ne dohányozz!
-
A Dojoban mindig fegyelmezetten viselkedj, ne rohangálj, ne hangoskodj, még akkor sem ha éppen nem folyik ott edzés.
-
Betegségről, sérülésről edzés előtt számolj be az edződnek!
-
Az edzésekre mindig pontosan érkezz, úgy hogy legyen elegendő időd átöltözni!
-
Amikor belépsz a Dojoba vagy elhagyod azt állj meg arccal befelé fordulva Musubi Dachi-ban és csendben hajolj meg! Ez jelképezi a Dojo és a bent levők iránti megbecsülésedet.
-
A páros gyakorlatok megkezdése előtt a partnered felé hajolj meg! Amikor elválsz a partnertől, köszönd meg neki a közös munkát és újra hajolj meg!
-
Ha késve érkezel az edzésre, akkor belépés és köszönés után térdelj le az ajtó mellé Seiza-ba. Ha az edző szólít, állj fel, fordulj felé, hajolj meg, utána gyorsan állj be a sorba! Ilyenkor már ne kezdj el a társaidnak köszöngetni, beszélgetni!
-
Sorakozónál mindig övfokozat szerint kell beállni a sorba. Akiknek még nincsen karate ruhájuk a sor legvégére állnak. Az azonos fokozatúak ne tolakodjanak, inkább előzékenyen engedjék előre társaikat, nem az a lényeg hogy ki hol áll a sorban.
-
Ha valaki akkor érkezik meg amikor éppen felsorakoztak a többiek, akkor ne tolakodjon be a sor közepére, hanem álljon be a sor legvégére még akkor is ha fokozatod szerint nem ott lenne a helye!
-
Ha korábban megérkezel és van rá lehetőséged, akkor öltözz át és a Dojo-ban csendben kezdj el melegíteni, nyújtani, gyakorold az eddig tanult technikákat!
-
Mindig Yoi Dachi-ban várd a következő utasítást, hallgasd a magyarázatokat. Soha ne álldogálj csípőre tett kézzel és ne fordíts hátat mesterednek, amikor magyaráz.
-
Az edzésen kizárólag Seiza-ba lehet leülni. Térdsérülés esetén ülj törökülésben, de sose fetrengj és ne ülj szétvetett lábakkal, mert az tiszteletlenség!
-
Ne lépj ki a sorból anélkül, hogy arra engedélyt kérnél az edzés vezetőjétől! Ha el kell menned, ne mászkálj a csapat és az edző közötti téren, lépj a sorod mögé, menj ki a sor mentén oldalra, és ott távozz!
-
Ha valamit mondani akarsz az edzőnek, várd meg az alkalmas pillanatot például két gyakorlat között vagy a magyarázat idején és kézfeltétellel vagy 1 tapssal jelezd a szándékodat! Várd meg amíg az edződ megkérdezi, hogy mit szeretnél, és akkor röviden tömören közöld vele!
-
Az edzésen a pihenő időszakot is próbáld hasznosan eltölteni: igazítsd meg a ruhádat, nyújts, lazíts!
-
Mindig gyorsan hajtsd végre az utasításokat!
-
Az edzésvezető minden utasításának kérdezés nélkül engedelmeskedned kell a Dojoban! Nem fog olyasmit kérni, amit ő maga ne próbált volna ki. Ha nem tudod helyesen végrehajtani, akkor próbáld a legjobb tudásod szerint megtenni. Légy kitartó, sose add fel!
-
Az edzésed komoly dolog! Ne nevetgélj, ne hülyéskedj, ne beszélj és ne szakítsd meg a gyakorlatot! Próbálj mindig a lehető legkeményebben edzeni, így fejlődhetsz a leghatékonyabban!
-
Lehetőség szerint minden edzésen vegyél részt és eddz keményen!
-
Soha ne becsüld le az ellenfeledet, edzőtársaidat!
-
Ne káromkodj és ne légy indulatos!
-
Az edzéseken tilos beszélgetni, ha mégis valami olyat szeretnél mondani a gyakorló partnerednek, ami a feladattal kapcsolatos, akkor azt halkan tömören mond meg neki, aztán csendben folytasd a gyakorlatokat!
-
A Dojoban csak a mester jelenlétében a mester engedélyével lehet kumite-t (küzdelmet) gyakorolni!
-
Ha bármit adsz a feljebbvalódnak, mindig két kézzel nyújtsd át! Ez a tisztelet jele.
-
Segítsd a nálad alacsonyabb fokozattal rendelkező társaidat! Légy türelmes, ne feledd hogy valaha te is voltál kezdő!
-
Edzéseken mindig ügyelj az edzőtársaid és a saját testi épséged megóvására!
-
Amikor a mester nem tartózkodik a Dojo-ban akkor a rangidős tanítvány felel a rendért és a fegyelem megtartásáért.
-
Tiszteld a mesteredet és légy hozzá hűséges!
-
Tiszteld az edzőtársaidat!
-
Tiszteld az idősebbeket!
-
Engedelmeskedj a magasabb fokozatúaknak és hallgasd meg a tanácsaikat!
-
Ne élj vissza a fokozatoddal és az erőddel!
-
Tilos a karate tudásoddal visszaélni vagy kérkedni. Edzéseken kívül kizárólag vészhelyzetben használhatod a karate tudásodat!
-
Tilos a mestereddel tiszteletlenül viselkedni!!!
-
Ha valamit nem tudsz vagy nem értesz, akkor nyugodtan kérdezd meg a mesteredet vagy nagyobb fokozatú társaidat! Ez a szabály a Dojo Etikett-re is vonatkozik.
-
A látogatók csendben fegyelmezetten a Dojo Etikett szabályainak megfelelően megtekinthetik az edzéseket.
A látogatók ügyeljenek rá, hogy telefonjaikat kikapcsolják vagy lenémítják!
A Dojo Etikett a Karate része, ezért ismerete és betartása legalább olyan fontos mint a Karate technikák helyes ismerete és kivitelezése.
Természetesen ezek a szabályok elsőre nagyon soknak tűnhetnek, de ha valaki fegyelmezetten és tisztelettudóan viselkedik az edzéseken, akkor a szabályok nagy részét máris könnyedén be tudja tartani, a többi szokást pedig folyamatosan megtanulja és egy idő után természetessé fog válni számára.
Szeretném, ha a kemény edzés és a szabályok betartása mellett, mindenki jól érezné magát az edzéseken és élvezné a karatézást.
|